REDIIN120 Series DIN-Rail Power Supplies
Image of RECOM's REDIIN120 Series Compact Power Solutions for Essential Industrial ApplicationsRECOM's REDIIN120 series DIN-rail power supply is designed for cost-sensitive users to fulfill essential features needed for many general industrial applications without compromising quality and reliability. The REDIIN120 delivers 120 W output power in extremely compact dimensions of 123.6 mm x 30.0 mm x 116.8 mm. Three adjustable output variations including 12 V, 24 V, and 48 V are available. The convection-cooled units will operate at full power within a temperature range of -30°C to +50°C (230 VAC). The power supplies can operate in constant-current mode, making the series suitable for inductive and capacitive loads. These products are certified according to the safety standards IEC/EN/UL 62368-1, IEC/EN/UL 61010-1, and IEC/EN/UL/CSA 61010-2-201.
Efficiency graph
Image of RECOM's REDIIN120 Series Efficiency Graph (click to enlarge)
Derating graph
Image of RECOM's REDIIN120 Series Derating Graph (click to enlarge)
Features
  • Universal input voltage range: 90 VAC to 264 VAC
  • Built-in constant-current circuit
  • Three output variations: 12 V, 24 V, and 48 V
  • Adjustable output voltage range: ±10%
  • High power density with efficiency up to 89.5%
  • Temperature range: -30°C to +70°C
  • Cold start capability: -40°C
  • Reduced no-load power consumption: <0.21 W
  • Width: 30 mm