HVGC-1000 Series LED Drivers
MEAN WELL's LED driver features a 1000 W wide range input constant power mode
MEAN WELL's HVGC-1000 series LED drivers (1000 W) feature wide AC input from 180 VAC to 528 VAC for high-power LED luminaire applications.
The HVGC-1000 series can operate with single-phase 230 V AC input or one-phase 347 V / 380 V AC distributed from three-phase input, making it suitable for horticultural lighting and stadium lighting applications. Furthermore, the HVGC-1000 series adopts constant power mode design and reaches a high efficiency of up to 96%. Others include high surge protection with a standing 8 KV (L/N-FG) / 4 KV (L-N), wide working temperature range (-40°C to +90°C) for industrial environments.
Additionally, the product is designed with auxiliary power of 12 V at 500 mA for intelligent dimming control with 3-in-1 or DALI 2 to achieve IoT solutions. Also, programmable timer dimming is available for better energy efficiency management. Moreover, the design is in compliance with the latest safety regulations IEC61347/UL8750 and GB7000.1. These LED drivers are designed with isolation between output and dimming circuit to ensure safety for both installer and user.
- Output voltage range: 80% to 100% with constant power mode
- Wide input range: 180 VAC to 528 VAC
- IP67 design for outdoor/indoor applications
- Class I design with active PFC function
- Support auxiliary power: 12 V at 500 mA