AP61100/AP61102/AP61100Q Synchronous COT Buck Converters
Diodes Incorporated's 1 A, synchronous buck converters feature a wide input voltage range of 2.3 V to 5.5 V
Image of Diodes Incorporated AP61100/AP61102/AP61100Q Synchronous COT Buck ConvertersThe AP61100/AP61102/AP61100Q from Diodes Incorporated are 1 A, synchronous buck converters with a wide input voltage range of 2.3 V to 5.5 V with the AP61100Q also being AEC-Q100 grade 1 compliant. The devices fully integrate a 110 mΩ high-side power MOSFET and an 80 mΩ low-side power MOSFET to provide high-efficiency step-down DC/DC conversion. These devices can be set to operate in either Pulse Width Modulation (PWM) regardless of load or Pulse Frequency Modulation (PFM) with up to 89% efficiency at 5 mA light load. These buck converters are easily used by minimizing the external component count due to its adoption of Constant On-Time (COT) control to achieve fast transient response, easy loop stabilization, and low output voltage ripple. All of these devices are available in a SOT5633 package.
Features
  • VIN: 2.3 V to 5.5 V
  • Output voltage (VOUT): 0.6 V to 3.6 V
  • 1 A continuous output current
  • 0.6 V ±2% reference voltage
  • 15 μA low quiescent current (pulse frequency modulation)
  • 2.2 MHz switching frequency (VIN = 5 V, VOUT = 1.8 V)
  • Up to 89% efficiency at 5 mA light load
  • Power-Good indicator (AP61102)
  • Programmable operation mode through EN
    • Pulse frequency modulation
    • Pulse width modulation regardless of output load
  • Protection circuitry
    • Undervoltage lockout (UVLO)
    • VIN overvoltage protection (OVP)
    • Peak current limit
    • Valley current limit
    • Thermal shutdown
  • AEC-Q100 Grade 1 compliant (AP61100Q)
  • Lead-free and RoHS compliant
  • Halogen and antimony free (green device)
  • Available in SOT563 package
Applications
  • 5 V distributed power bus supplies
  • White goods and small home appliances
  • FPGA, DSP, and ASIC supplies
  • Network video cameras
  • Wireless routers
  • Consumer electronics
  • 5 V automotive distributed power bus supplies (AP61100Q)
  • Automotive infotainment (AP61100Q)
  • Automotive clusters (AP61100Q)
  • Automotive telematics (AP61100Q)
  • Advanced driver assistance systems (AP61100Q)
ImageManufacturer Part NumberDescriptionAvailable QuantityPriceView Details
IC REG BUCK ADJ 1A SOT563AP61102Z6-7IC REG BUCK ADJ 1A SOT56385115 - Immediate$2.01View Details
IC REG BUCK ADJ 1A SOT563AP61100QZ6-7IC REG BUCK ADJ 1A SOT563111000 - Immediate
3000 - Factory Stock
IC REG BUCK ADJ 1A SOT563AP61100Z6-7IC REG BUCK ADJ 1A SOT563122269 - Immediate