AD5971/LTZ1000/ADA4077/AD8675/AD8676 Programmable Voltage Sources
Image of ADI's and Linear Technology AD5971/LTZ1000/ADA4077/AD8675/AD8676 programmable voltage sourceADI’s AD5791 is a 20-bit voltage output digital-to-analog converter (DAC). This DAC has 1-ppm resolution and INL as well as noise spectral density of 7.5 nV/√Hz. The device is compatible with SPI, Microwire™, QSPI™, and DSP data interfaces. The ADA4077 is a single, dual, and quad amplifier (AMP) family that has very low offset voltage and voltage drift. These devices come in either single or dual supply (±2.5 V to 15 V, ±5 V to 15 V) versions. The AD8675 and AD8676 are high precision 36 V dual rail-to-rail operational amplifiers. These op amps can handle both single and dual voltage supplies (10 V to 36 V, ±5 V to 18 V) and have very low current consumption of 2.5 mA/2.7 mA. The AD5791, ADA4077, AD8675, and AD8767 come in both TSSOP and SOIC packages and they have a temperature range of -40°C to +125°C. LTC now part of ADI offers their LTZ1000 a precision reference device. This reference provides a 7 voltage output with a temperature coefficient of 0.05 ppm/C and a tolerance of ±3.33%. This device comes in a metal package with a temperature range of -55°C to +125°C. This Analog Devices and Linear Technology combination is perfect for measurement and test equipment for medical, scientific, and aerospace applications.
AD5791 Features LTZ1000 Features
  • Output type: voltage; unbuffered
  • Data interface: SPI, DSP
  • Voltage supply analog: 7.5 V to 16.5 V, -2.5 V to 16.5 V
  • Voltage supply digital: 2.7 V to 5.5 V
  • Temperature operating range: -40°C to +125°C
  • Package/case: 20-TSSOP
  • Voltage output: 7.2 V
  • Reference type: shunt
  • Temperature operating range: -55°C to +125°C